Blokada rachunku przez szefa KAS – co robić?
Od dnia 30 kwietnia 2018 r. do dyspozycji Szef Krajowej Administracji Skarbowej zostało dodane nowe uprawnienie – możliwość blokowania rachunków bankowych przedsiębiorców. Nowy instrument jest wyjątkowo dotkliwy. Szef Krajowej Administracji Skarbowej może zażądać blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego (przedsiębiorcy) na okres nie dłuższy niż 72 godziny, jeżeli posiadane informacje, w szczególności wyniki analizy ryzyka, o której mowa w art. 119zn § 1 ordynacji podatkowej, wskazują, że podmiot kwalifikowany może wykorzystywać działalność banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego, a blokada rachunku podmiotu kwalifikowanego jest konieczna, aby temu przeciwdziałać.
Co to oznacza w praktyce?
W praktyce, decydujące znaczenia ma wymieniona analiza ryzyka. O ile 72 godziny blokady, choć uprzykrzające życie gospodarcze uczciwym przedsiębiorcom, są jeszcze do przetrzymania, to sytuacja diametralnie może się pogorszyć przy przedłużeniu blokady. Ta bowiem, może zostać wydłużona w czasie nawet do 3 miesięcy. Żadnemu przedsiębiorcy nie trzeba chyba mówić, co oznacza dla firmy brak możliwości dysponowania rachunkiem bankowym? Blokada środków finansowych firmy na okres 3 miesięcy może w rezultacie oznaczać konieczność ogłoszenia jej niewypłacalności, a w końcowym trybie – upadłość przedsiębiorstwa.
Czy jednak w takich sytuacjach naprawdę nic nie da się zrobić?
Pola manewru są ograniczone, ale nie wszystko stracone. Pierwszym uprawnieniem jest możliwość zaskarżenia orzeczeń Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Ponadto, na wniosek podmiotu kwalifikowanego, istnieje możliwość wypłaty z zablokowanego rachunku środków na alimenty lub rentę o charakterze alimentacyjnym, jak też środków na wynagrodzenia za pracę wypłacane na podstawie umowy o pracę zawartej co najmniej 3 miesiące przed dniem dokonania blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego wraz z zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenie społeczne. Ponad to, ordynacja podatkowa przewiduje w określonym zakresie konkretne możliwości na zwolnienie blokady choćby w części. Co jednak najistotniejsze, Szef Krajowej Administracji Skarbowej może wyrazić zgodę także na zwolnienie środków z zablokowanego rachunku podmiotu kwalifikowanego – na wniosek podmiotu kwalifikowanego w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Jest to katalog otwarty, zależny w znacznej mierze od argumentacji i zebranych dowodów na poparcie wniosku. Szczególnie uzasadnione przypadki to sytuacje nadzwyczajne, ale takie też się zdarzają i adwokat powinien umieć je dostrzec oraz właściwie uargumentować.