Koronawirus i dofinansowanie do kosztów wynagrodzeń pracowników i składek ZUS
Według założeń projektowanej tzw. „tarczy antykryzysowej” przedsiębiorca (mikro, mały i średni) ma być uprawniony do ubiegania się o dofinansowanie części ponoszonych kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Przyznanie przez starostę stosownego dofinansowania możliwe będzie, jeżeli łączne obroty ze sprzedaży towarów lub usług za 2 dowolne kolejne miesiące przypadające w okresie po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego złożenie wniosku o dofinansowanie w porównaniu do łącznych obrotów z dowolnie wybranych 2 kolejnych miesięcy z 2019 roku, zmniejszą się u danego przedsiębiorcy o co najmniej 30 %.
Na czym dokładnie polegać ma pomoc uchwalona w tarczy antykryzysowej?
Jednocześnie, zgodnie z aktualnym projektem wysokość dofinansowania ma być uzależniona nie tylko od spadku obrotów gospodarczych danego przedsiębiorcy, ale też od liczby pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie, przy czym w przypadku spadku obrotów o:
– co najmniej 30 % – dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej jako iloczyn liczby pracowników i 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie,
– co najmniej 50% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej jako iloczyn liczby pracowników i 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie,
– co najmniej 80% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej jako iloczyn liczby pracowników i 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie.
Jak długo Państwo zamierza w ten sposób wspierać przedsiębiorcę?
Zaznaczyć należy, że dofinansowanie będzie mogło być przyznane mikroprzedsiębiorcom i małym przedsiębiorcom na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, natomiast średni przedsiębiorcy będą mogli liczyć na uzyskanie dofinansowania na okres maksymalnie 3 miesięcy. Aby mieć możliwość uzyskania dofinansowania, przedsiębiorca będzie musiał złożyć stosowny wniosek do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy przez pracowników w terminie 14 dni od ogłoszeniu naboru wniosków przez dyrektora PUP, w którym pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych oświadczeń, złoży oświadczenia dotyczące m.in. kondycji finansowej prowadzonej działalności gospodarczej.
Zaznaczenia również wymaga, że dofinansowanie ma być wypłacane w okresach miesięcznych, natomiast jeśli zostałoby wykorzystane na inny cel niż dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i składek ZUS, to będzie podlegało zwrotowi (bez odsetek). Jednocześnie zauważyć należy, że proponowane w projekcie „tarczy antykryzysowej” wsparcie finansowe dla przedsiębiorców jest nadal na etapie przygotowawczym i do czasu ustalenia ostatecznego kształtu ustawy, omówione rozwiązanie może ulegać zmianom.
Będziemy Państwa na bieżąco informować o postępach prac legislacyjnych dotyczących tzw. ,,tarczy antykryzysowej”.
Zespół kancelarii